Inverze popáté podtrhne „lit“ 🔥 ve slově literatura

„Nemáš oheň?“ ptá se bloger držitelky ceny Magnesia Litera na jednom z předchozích ročníků ostravského literárního festivalu Inverze. Má. Si přečti tu poslední knížku. Fire.

Nemá cenu naříkat, že je literatura na okraji společnosti. Není. Poslední týden v srpnu a první víkend v září bude například v samotném centru Ostravy pulzovat jak žíly anime zápasníků, staré Kanyeho beaty nebo napětí při odkrývání glošů na konci Prostřeno. Literární festival Inverze zahájí 29. srpna jubilejní pátý ročník a i letos přinese kromě našlapaného hudebního programu také moc hezu slova.

Je to dlouhé a dobré

Páteří inverzní dramaturgie je próza. Je pevná, složená z kvalitních obratlů a jako celek unese i opravdu velmi, velmi těžkou hlavu. Víme, že k tomu, abyste si hned šli koupit vstupenku, stačí napsat výčet jmen vystupujících prozaiček a prozaiků.

Bianca Bellová. Petr Borkovec. Jaroslav Rudiš. Stanislav Biler. Petr Stančík. Ondřej Hübl. Jan Bělíček. Vladimír Balla. Agda Bavi Pain. Zuska Kepplová.

Je to tak, že? Lístek si kupte tady.

Od Motýlího pavilonu po Ivana Motýla

Inverze bez poezie by byla jako základka bez šikany. Právě proto vás svými verši zahrnou přední básnířky a básníci všech generací. Od vycházejících hvězd mladšího a drzejšího bráchy festivalu Inverze – projektu Harakiri Czurakami – přes oceňované autorky a autory z různých koutů Česka jako je Tim Postovit, Klára Goldstein, Radek Malý nebo Olga Stehlíková až po místní legendární básníky Petra Hrušku a Ivana Motýla.


Infografika k nadpisu? Probuď se, je rok 2022

Poezie bude na Inverzi zkrátka vždycky dostatek a to i mimo samotná autorská čtení.

Je tu nějak málo podcastů

Věděli jste, že v každém českém kraji vznikne za týden v průměru osmnáct nových podcastů? Ale vážně – podcasty rostou jak houby po dešti a euforie po houbách. Strávili jsme hodiny, dny, týdny, měsíce poslechem úplně všech, abychom vám na Inverzi přivezli nejlepší dva.


Holky z Vyhonit ďábla

Zuzana Kašpárková a Terézia Ferjančeková vám se svým podcastem Vyhonit ďábla ukážou, že možná neděláte v posteli až tak divné věci. (Až na tebe, Petře – ty vole, to je fakt sick.) Legendární hudební publicista Karel Veselý a znojemský enfant terrible Lubomír Dítě zase kvalifikovaně vysvětlí, proč je Hugo Toxxx král a Kapitán Demo mr*ka.

Výborné podcasty a navíc naživo. Ochutnáte rozdíl mezi čerstvou pizzou z pece na dřevo a čímkoliv z mrazáku.

Pojedeme na výlet?

Pokud nejste jak my, což asi nejste, tak občas chcete i něco dělat, nejen pořád sedět a poslouchat literátky a literáty. Přesně proto zahájí sobotní program workshop s velmi schopnou mladou ženou. Anna Ročková, která si občas říká Ulepená, se postará o to, abyste taky z jejího workshopu odešli ulepení.


Anička Borovičková Ročková aka Ulepená ve svém přirozeném habitatu

Jedinečná příležitost

Občas vznikne opravdu výjimečná situace. Pak jenom sedíme a jsme rádi, že jsme kdesi v ní i my. Na Inverzi budete mít příležitost vidět pořady, které nikde jinde neuvidíte. Třeba středeční Země na obzoru! bude vyprávět o strhujících plavbách. V rámci své legendární Paseky bude Petr Hruška mluvit s Pavlem Klusákem a Petrem Vášou. Mimo to nás čeká křest sbírky povídek scenáristy Marka Blažíčka. A organicky jistě jako každý rok vznikne i mimo samotné akce spousta krásných neopakovatelných situací.

Oslava slova. Oslova. (Sorry, musel jsem.)

Asi byste opravdu měli přijít

Ve vší vážnosti – Inverze je láska a chceme, abyste na ni přijeli a moc si ji s námi užili. Původně celkem punkový, ale od počátku ambiciózní ostravský festival dorostl do pátého ročníku a stále si uchovává svou nezaměnitelnou atmosféru. Přinejmenším jednou za rok je totiž opravdu fajn se nechat zcela zavalit nádhernými slovy.

A navíc je to levné.

 

Autor je dramaturg Inverze a také milovník anime Ondřej Hrabal

 

 

×