Debutové album! chalapeño – Endless Iridescence

Budiž fúze!

Na hudebním nebi vyklíčila další synkreticko-elektrická hvězda, jejíž palivem jsou rozličné beaty, vychytané harmonie, stěny hluku, něžnost protínající extatickou divokost a pikantní jídla. Toto hudební tělísko semenuje chalapeño a debutové dílo Endless Iridescence rozhodně stojí za svým názvem.

 

Natura (perlivá)

Deska se zmítá organickým životem ve všech jeho fázích. Do uší plyne živoucí téměř hmatatelná představa jevů, které vyžadují několik stovek úhlů, abyste se přiblížili ke správnému nahlížení / naslouchání. Přiblížil se k němu autor tohoto textu? Dost možná, akorát, že vůbec spíše, nevím, asi?

Foto: Hynek Jahoda

Každopádně mě poslech naplnil různými obrazy, emocemi i vzpomínkami na kluby, noční tramvajové spoje, estetická vzedmutí a videohry z přelomu milénia. Na desce je očividné, že si na nic nehraje, neboť je velice pestrá a domněle nesourodá. Nedostanete sice jen to, či ono, ale dohromady to smysl má… A možná přijde i Foucault.

Deska vyšla jako LP pod hlavičkou Korobushka Records v lednu 2023

Nečekaná Iridescence

Velkou radost mi udělala hned úvodní skladba circe, při které jsem si vybavil něžné EP kapely Fiordmoss Ink Bitten (2012). Úvod vás pohltí silným atmosférickým nádechem, který byste našli spíše v modernějším pojetí trip-hopu, ale přesně o tom to celé je – máme tady déšť elektronické muziky a každá kapka se vydává trochu jinou cestou.

Magikarp například evokuje brzkou ujetost a entuziasmus přelomu osmdesátých a devadesátych let; na mysli mi vykvetla například skladba £20 to get in dua Shut Up and Dance. Rozhodně si během poslechu můžete vybavit producenty jako Mall Grab, Flume nebo SHXCXCHCXSH, ale mé desetileté já slyšelo ve skladbě battle hlavně popičifestnašlapaný elektronický výběr ke hře NFS III: Hot Pursuit. Popovější pasáže se pak zase nesou v podobném duchu jako skladby kapely Tycho – přítomna je ale i čistokrevná techno nálada starých protiatomových krytů a ohromný potenciál, jenž se může rozvětvit tisícem různých směrů.

 

A jaký to bylo?

Všechny tyto reference však nemění nic na faktu, že se jedná o album původní a veskrze originální. Do uší a mysli proudí hromady pocitů, aprílového počasí, různých povědomých zvuků i energii (pozn.aut. – myšleno neezotericky). Počin je to většinou taneční, inteligentní, všestranný a velice zábavný.

Pozitivem je, že projekt chalapeño občas bude vystupovat i jako tříčlenná kapela (s Jakubem Lasotou z kapely Pacino), takže se můžeme těšit na živá vystoupení, kdy se na stagi tvoří za pochodu – to u elektronické muziky chybí až bolestně často. Deska je propracovaná, zvukově naložená a říká to, co říkat chce – je toho hodně na malé bublince, a co teprve na celém albu.

🌶️ Desce dávám 950 000 Scovilleho jednotek z 1 000 000 🌶️

Bandcamp
YouTube
Instagram

 

Autor: Adam Tomáš

 

×