Debutové album! Nika – Flesh & Soul

Všechny pocity ohledně díla jsou subjektivní, v textu nepadají sprostá slova, takže by si jej měli všichni přečíst. V posledních měsících vyšlo mnoho výborných alb a k velké radosti se jedno z nich urodilo v Ostravě!

Maso a duše

Deska Flesh & Soul je hutným atmosférickým počinem, jehož tóny lezou z reproduktorů v podobě kvetoucích obrazů. Místy intimní a temná, ale stále schopná navodit velmi příjemné pocity. Nálady se střídají plynule a nenásilně a skladby jsou na albu komponovány tak, aby vytvořily opravdu vytříbený komplexní dojem. Jednotlivé písně se doslova vizualizují před očima, gradují až k horizontům pomyslných fantaskních světů i smutných zákoutí plných intimních křehkostí. Tahle muzika by se neztratila ve filmu situovaném do období viktoriánské Anglie ani v road movie či hořkosladkých komediích o existenčních malichernostech „obyčejných“ lidí. NIKA vás vezme do sychravé podzimní noci, aniž byste museli opustit pohodlí domova.

Krásně podmanivý koncert Niky během festivalu Inverze 2021
(Fotila Jana Macečková)

Kompoziční ekvilibrium

A najednou přijde „co to do h*jzla je? moment“ v podobě skladby Interlude, která jen dokazuje, jak skvěle je deska kompozičně vystavěna. Jednoduché vybrnkávando na ukulele a vsuvečka působí v záplavě vážnějších a snových písní jako pohled do psích očí.

Cozy jazzem líznutá píseň Suddenly mne rozpustila do pohovky jako to dělá teplá palačinka kostičce másla, přičemž jsem si vybavil interprety jako Zero 7, Bratry Orffy, nebo Auroru; avšak velmi nekonkrétně – snad jen skrze nepatrné záchvěvy tónů prosakujících skrze velkou míru osobitosti interpretky. Finální skladba Masquerade je pak vrstevnatým vyústěním celé extatické jízdy, kdy přecházíte z pomyslného obětování kopretiny řece(panebože, ten geniální, čarodějně mrazivý vokál) do instrumentálního dýchánku kapely Vulfpeck.

(Pozn. aut.: Ačkoli jsem vypíchl pouze tři skladby, musím podotknout, že sílu skýtají úplně všechny. Například skladba Bruises disponuje velmi intimním pianem, skvělými harmoniemi a mrazivým textem, který vám vrazí kudlu do zad.)

Písničkářka a skladatelka NIKA zkrátka vykopla z českého hudebního nebe pomyslnou severku a můžeme jen doufat, že právě ona bude směrodatným světlem v temných končinách místní pop music.

Hle, tam na nebi je důkaz, že to jde jednoduše, ale chytře. Že stačí hlas, bubny, basa a klavír k tomu, abyste vyvolali emoce a donutili uši koukat. 

Autorem citátů je pravděpodobně neznámý hudební nekritik.

Samozřejmě je toto tvrzení nutně přehnané – není totiž nezbytné, aby takto zněl někdo další. Tady jde o princip a přístup k muzice jako takové. Právě v něm by mohla spočívat tolik potřebná inspirace pro další hudební tělesa. Toto uskupení je postaveno z velmi mladých muzikantů, kteří prokazují neskutečný cit a lásku k řemeslu, ale zároveň drží své virtuózní egochoutky na uzdě – díky tomu však deska brilantně funguje.

Sečteno, zváženo, rozděleno, zabaleno do krabičky a připraveno k útoku na vaše sluchovody, takhle vybroušenou a zralou debutovou desku jen tak nepotkáte. Jediné, nad čím si mohu postesknout je fakt, že bude velmi těžké tohle dílo překonat budoucí tvorbou. Album k poslechu a stažení na Bandcampu kapely zde!

Ve svém verdiktu vyhlašuji válku logice a dávám albu 1110 neobětovaných kopretin. 🌼

Interpret: Nika
Album: Flesh & Soul
Počet skladeb: 11
Délka: 32 min 39 s

Autor: Adam Tomáš

×