Duben v kulturním centru Provoz v Ostravě

Dubnová dramaturgie Kulturního centra Provoz v Ostravě se ponese ve znamení žánrové různorodosti.

V pátek 7. 4. Provoz navštíví rakouská partička Land Of Ooo. Skupina ladí na vlně domáckého lo-fi soundu a pohodových kytar, které občas zazlobí noisovějšími vály. Svým projevem připomínají raného Mac DeMarca nebo Travise Bretzera, ale zachovávají si míru jemné sarkastické osobitosti. V celku působí také brněnsko-rakouský producent a hudebník Nichi Mlebom. Společně s Land of Ooo vystoupí pohodář Hello Incognito, jenž zastupuje moderní pojetí písničkářského řemesla. Opět se jedná o minimalistickou záležitost, která misí lo-fi rock s vlastní interpretací trubadúrství – při poslechu se možná vybaví Connan Mockasin nebo klidnější The Dodos. 

Hello Incognito

Hned v sobotu 8. 4. zahraje ostravská kapela Moře dní. Jedná se o svěží vítr místní scény, ačkoli je dílem ostříleného muzikanta Martina „Marcyn“ Hampela (Places, February, Buty) a jeho neméně zkušených přátel. Kapela balancuje na základech psychedelie a popového písničkářství – inspiraci  čerpá v seriálu Twin Peaks nebo od interpretů jako The Brian Jonestown Massacre či Deža Ursinyho. Jedná se o vůbec první vystoupení v domovské Ostravě, takže se má publikum rozhodně na co těšit. Druhou kapelou večera budou Charmaine’s Names z USA. Takhle skvadra neustále morfuje a improvizuje mezi různými žánry, takže si posluchač užije noisové pasáže přecházející do popu, náhodné výbuchy psychedelie a mnohá jiná překvapení. Jeden z nejvýraznějších prvků se pak skrývá ve výrazném barytonu hlavního vokálu.

Moře dní

Desátý duben přinese ohromný žánrový skok – prostředí lo-fi a psychedelie nahradí nevybíravé skupiny místní i nemístní provenience. Pohodový pondělní večer rozruší kapely žánrů power violence a black metal. V rychlém bouřlivém sledu vystoupí celky Haexeler (power-violence z německého Lipska), Prügelknabe (power-violence z Ostravy) a The Owl (ambient / epic black metal s kořeny v britském Leedsu a Orlové). Událost se ponese ve znamení volných pádu do černých kytatových děr za horizont toho, co je a není v hudbě možné. 

Haexeler

Přes týden si mohou hosté malinko vydechnout u pohodové hip-hopové poslechovky vol. 2 v NOXu, která se uskuteční ve čtvrtek 13. 4. ve večerních hodinách.

V polovině dubna rozproudí prostory jeden z nejpozoruhodnějších projektů CZ/SK scény – duo Berlin Manson. Vzduchem bude létat hutná synthpunk elektronika a temný undergroundový zvuk různých instrumentů s tanečně-industriálovým soundem. To vše je doplněno o satirické texty a vtahující koncertní živelnost. Krev však rozproudí také doprovodná kapela Atomic Candy Creeps (ex At Bona Fide), a to svým vlastním hudebním explosionalismem. Tahle parta namíchala zvuk starých NIN s továrnou na brzdové destičky, kde ze závodního rozhlasu hraje ujetý synťák. Sobota 15. 4. jde tedy na ruku jak fanouškům noisu, tak nadšencům do výrazné elektroniky intepretované tím nejpunkovějším způsobem.

Závěr dubnové dramaturgie patří kytarám, neboť do Ostravy zavítá nizozemská noisová kapela Kalaallit Nunaat. Typickým znakem téhle party jsou ohlušující kaskády hypnoticky se opakujících kytarových a basových linek a jednolité až šamansky znějící bubny namíchané s extatickou divokostí. Spolu s Kalaallit Nunaat vystoupí ve čtvrtek 20. 4. také brněnští Levantadores se svým obskurním pojetím post-punku. Tohle těleso vrství vychytané kytarové vyhrávky, zběsilé basové linky a synťákové nájezdy z okraje kosmu, přičemž si udržuje jistou naléhavost namíchanou s pocity nejistoty.

Levantadores

Zkuste nechat kamna doma, duben je našlapaný a vybere si úplně každý.

Autor: Adam Tomáš

  

×