Hudební nářez na Inverzi 2022

Inverze letos slaví pět let a dle programu je zřejmě, že letošní jubilejní ročník bude nabitý až k prasknutí. Zazní ohromná spousta krásných slovních spojení, metafyzických průniků, říkanek a přednášek. Nezapomínáme však ani na další médium, které se zdá být univerzálním – tedy na hudbu. Každý večer se po literárním programu můžete uklidit do útulných prostor Klubu Brno (Provoz) a objevovat současnou alternativní hudbu.

Hned v pondělí 29. srpna odstartuje hudební linku příjemný progresivní jazz s expresemi swingu, bebopu, free a power jazzu v podání kapely Janoušek-Wróblewski Quartet. Jejich koncerty jsou známé hraním komponovaných skladeb, které často sklouznou do živelné improvizace, v níž je kvartet jako doma. Zatím poslední studiová deska se jmenuje Vystresovaný medvídek koala na pokraji sil se hledaje štěstí náhodně upálí v lesním požáru (2021) a dává velmi konkrétní a zároveň zcela abstraktní představu toho, co posluchače čeká na živém vystoupení.

JWC k poslechu zde

Druhý inverzní den (30. srpna) zakončí kapela Viah. Ta disponuje neskutečně vyšperkovaným mixem elektronické hudby, uvolněných intimních textů a minimalistické choreografie. V pořadí druhá studiová deska Crash Report (pro mne spíše Crush Report… haha vtípek), která vyšla letos, je velice povedenou popově-experimentální výpovědí o izolaci, prokrastinaci a občasné nechuti cokoli dělat, avšak v domácím županu naděje, že se to změní. Na albu se také objevili zajímaví hosté jako producent Aid Kid nebo rapové duo P/ST.

Jazyk a slovo je to, čím všechno začíná, a je málo kapel, které to s obojím umí tak dobře jako Metastavy. Texty podbarvené mixem jazzu, soulu i R&B berou posluchače na exkurzí životy, které zná jako své vlastní, ale nikdy je neprožil. Rap se zde střídá s mírumilovným vokálem a hudba minimalisticky plyne, šlape, bublá a šumí. Tato skupina hraje básně, které bych si rád přečetl a recitál bude mít ve čtvrtek 1. září večer.

Metastavy k poslechu zde

První páteční výkop 2. září má na svých kopačkách Dukla z pražských Vinohrad. Kapela razí minimalistický podklad inspirovaný bezstarostnou alternativou typu Galaxy 500 nebo Priessnitz. Jejich lyrika je bezprostřední, místy lehká jako výhled na městskou krajinu a místy těžká jako úděl titána Atlase. Nakonec je však upřímná a právě proto tak silně rezonuje napříč stále se rozrůstající fanouškovskou základnou.

 

Po Dukle nastoupí harcovníci Vellocet Roll. Skupina našla své místo v hutných kytarách, neurotickém saxofonu a živelných vystoupeních. V jejich hudbě kombinují vlivy psychadelie, jazzu i stoner rocku. Pokud by dělali soundtrack, rozhodně by se hodil do neo-noirového žánru popisující temnotu a hněv velkoměst. Momentálně však mají experimentální fázi a každý koncert je jedno velké překvapení.

Vellocet Roll k poslechu zde

Poslední festivalový večer (3. září) uzavřou opravdové lahůdky. MMNK (Můry mají nárok na kremaci) oplývají tvrdými kytarami, zběsilými aranžemi a drzým smyslem pro humor. Jakoby nám do tváře řvali: „Svět hoří, ale pojďme tančit!“ Přitom jsou ale pod nánosem humoru a blbnutí cítit silná témata, kterými chce kapela upozornit, že bychom jí měli naslouchat.

MMNK k poslechu tadyy

Předposlední bandou festivalu jsou chalani z Prešova Vojdi. Skupina se skládá z virtuózů, kteří své dílo konají skrze zlatou střední cestu… AKORÁT, ŽE VŮBEC. Je to parta vyhraných trhloušů, co vám změní život – budete se smát, brečet a hudba bude taky fajn. Jde o indie/prog rock/matematiku/jazz/punk/whatever partu, která zkrátka ví, jak se nebrat příliš vážně, ale zároveň hraje, jako by to mělo být naposled. Šílené přechody, žánrové odbočky a sem tam nějaký ten cover – to vše v rámci jednoho komplexního balení.

Po kytarovém nátřesku se pak všichni můžeme přesunout do Otvoru klubu Dock, kde éter rozvibrují tři místní Djs – Hyna, Uncxeme a leafur – každý se svým pojetím taneční a elektronické muziky.

Výběr je to rozmanitý a volba je tíživá věc, ale věříme, že jsme schopni hudebni linkou uspokojit každého posluchače, který poslouchat chce. Zbytek je pouze na vás! Na viděnou na Inverzi.

Inverze 2022 událost
Teleport na vstupenky
Web festivalu

Autor: Adam Tomáš

×