Inverze! Ostravské centrum se zahalí do červenobílé

Třetí ročník Inverze začíná již v pondělí 17. srpna. 🚩 A bude ve znamení velkých změn! Svůj program rozprostře do celého týdne a bude se nově konat hned na několika místech v centru Ostravy. Jmenovitě v našem nově otevřeném Provozu u řeky, klubu DOCK, Centru PANT a také antikvariátu Fiducia. A jednou také na posvátné a hornickou činností poznamenané půdě v Pohornické krajině Karvinska.

Pokud vás zajímá víc, připravili jsme pro vás 6 programových tipů, které byste si letos na Inverzi rozhodně neměli nechat ujít!

  1. Pásmo ke stému výročí založení Devětsilu

Inverze je sice věnovaná zejména současným literárním trendům, letos si však hned několikrát připomeneme minulost. Konkrétně v antikvariátu Fiducie bude ve středu k vidění komponovaný pořad o Uměleckém svazu Devětsil. Vydáme se do dob velkých pravd a básníků-revolucionářů, kteří se vyrovnávali nejen s uměleckými –ismy předchozích epoch, ale také se sociálními dopady světové války, socialistické revoluce v sovětském Rusku, společenskými proměnami i vznikem nového státu.

Historií Devětsilu nás provede Kateřina Piorecká a Roman Polách.
Básně Nezvala, Teigeho a mnohých dalších přečte Milan Cimerák

  1. Paseka Petra Hrušky

Na letošní Inverzi budeme svědky vzkříšení jedné legendy… Tím je literární pořad Paseka, který patřil k ostravskému klubu Lesu stejně neodmyslitelně jako dobrý absint nebo těžký cigaretový dým. Na mimořádnou inverzní literární Paseku si básník Petr Hruška pozval dva literáty, kteří patří k těm vůbec nejzajímavějším tvůrcům současnosti: spisovatelku Biancu Bellovou a překladatele a publicistu Josefa Rauvolfa!

Petr Hruška patří k nejvýraznějším osobnestem nejen našeho kraje, ale celé české literární scény

  1. Divadlo Feste

Inverze i letos dostojí své pověsti festivalu více žánrů a forem. Na programu proto nebude chybět ani poutavé drama na motivy jedné z nejslavnějších českých her. Po loňském site-specific představení Moc bezmocných se i tento rok vrací brněnské Divadlo Feste, tentokrát s činohrou Display of the Shame na motivy Čapkova RUR.


Jak bude vypadat budoucí soužití robotů a lidí?
Dokáže umělá inteligence nahradit člověka v jeho výsostných vodách: ve schopnosti soucitu, předvídání a vcítění se do partnera?

  1. Našlapaný hudební program!

Pokud jsme doposud měli ambice doporučit vám pouze 6 programových bodů, musíme si v tento moment přiznat, že jsme si na sebe upletli dosti těsný bič. Proto tento tip – věnovaný hudebním peckám, které na Inverzi zapustí své kořeny – bude mít hned několik podtipů!

Na Inverzi si stoprocentně zajděte na koncet…

Molotow Moloch Quartet! Energetická čtveřice, který se nebojí vykročit z komfortní zóny jednoho žánru – dokáže vyrazit dech virtuozitou i syrovostí. Naděje české jazzové scény. Kdy? Středa 19. srpna 2020 v 20.00 Kde? DOCK

🎧  klikej na sluchátka a našponuj uši!

Sekvoye! Se svým interdimenzionálním lyrickým cestováním poháněným agresivními beaty vás dostanou do limba. Kdy? Pátek 21. srpna 2020 od 20.30. Kde? Provoz u řeky – Klub Brno

🎧   dej si!

Branko’s Bridge, kteří na tuzemskou scénu vrátili psychadelické rockové aranže opepřené pražským hejskovstím a garážovou poetikou. Kdy?
Pátek 21. srpna 2020 od 21.30. Kde? Provoz u řeky – Klub Brno

🎧   ochutnej před samotným chodem

  1. Přepsat dějiny s Václavem Marhoulem a Tomášem Vůjtkem

Historii bude věnován také dialog režiséra a scenáristy Václava Marhoula a ostravského dramatika Tomáše Vůjtka. Můžete se těšit na poutavou debatu rozebírající témata týkající se překonávání dlouhotrvajících představ o naší historii. Vnímají autoři umění primárně jako nástroj proti konvenčnímu výkladu dějin? A považují pro připomínání historie novým generacím za nejvhodnější média právě film a divadelní hru? To vše se dozívte v sobotním Pantu.

  1. Karin Lednická v Šikmém kostele

Na konec jsme si pro vás přichystali něco opravdu speciálního. Zlatým hřebem letošní Inverze bude autorské čtení na místě, které inspirovalo vznik jednoho z nejúspěšnějších českých románů současnosti. Ano, máme na mysli čtení Karin Lednické z jejího románu Šikmý kostel, a to přímo v kulisách kostela Sv. Petra z Alkantary v Pohornické oblasti Karvinska, který své přízvisko získal vlivem necitlivé hornické činnosti. Bude to dechberoucí zážitek!

Strhující příběh oceňovaného románů je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románové tvorbě zpracovány.

Věříme, že i letos si v programu každý najde to své. Kromě účinkujících zmíněných výše bude k vidění i autorské čtení Jáchyma Topola, Alberta Čuby, nebo např. komponovaný pořad Ve spárech korporátu. A mnohem více! Určitě se koukněte na inverzní událost nebo webovky. Brzy naviděnou!

Autor: Vasilios Chaleplis

×