Kapela Fotbal vydala novou desku – a je to dobrý! 

Uplynuly čtyři dlouhé roky od pomyslného přistání na Měsíci v podobě debutové desky Moon Landing Revival. Lze říci, že to byla léta náročná, plná nehumorných překvapení a hlučného ticha šumuprostých měst – o to víc jsem si oné jediné desky vážil. Nakonec jsme se ale dočkali a jihočeská parta Fotbal vydala nové LP pojmenované Why Is This Happening To You?.

Moon Landing Revival Who? 

Titulkem si trochu nadsázím, ale je třeba sdělit, že si zmiňované LP může zaslouženě odpočinout. Why Is This Happening To You? zachovává mnoho prvků svého předchůdce, ale zároveň reprodukuje frekvenční stěny z konkrétnějších, pevnějších a lepších cihel. Veškerý zvuk prošel povedeným upgradem, který konečně nenutí přidávat výšky na zesilovači. Naplno si teď vychutnáte čistější vokál připomínající legendu Kim Gordon ze Sonic Youth, přičemž stále častěji vzduchem prolétne poladěný synťák nebo křišťálový zvuk kytary.

Nasekaný Sixpack

Album má pouhých šest skladeb, ale naplňuje stopáž standardního LP. Pomyslný logický výšlap musí vést k závěru, že bude album dacánko nudné, ale logika je občas nespolehlivá. Tahle deska uteče jako povodeň protrženou hrází. Muzika plyne lépe než dobře promazaný koráb hyperprostorem – minimálně co se hladiny decibelů týče.

Cover desky umělecky zpracovala Sára Šímová.

Album má pouhých šest skladeb, ale naplňuje stopáž standardního LP. Pomyslný logický výšlap musí vést k závěru, že bude album dacánko nudné, ale logika je občas nespolehlivá. Tahle deska uteče jako povodeň protrženou hrází. Muzika plyne lépe než dobře promazaný koráb hyperprostorem – minimálně co se hladiny decibelů týče.
Nekonečná spleť plynule se měnících aranží přechází v hutné vály hlasitých tinnitus působících vln, jen aby pomalu ustoupily infantilní synťákové říkance nebo úchylacké whammy kytarové vybrnkávačce. Ačkoli jsou zde prvky shoegaze a dreamu zastoupeny poměrné hojně, už to není převážně noisy dílo, jako tomu bylo u předchozího počinu.

Hluk se malinko pročistil a usměrnil, avšak stále drží velkou míru zasněné imerzivnosti; pořád má schopnost posluchače téměř fyzicky obklopit a prolézt mu až do pokladničky. Zvukově je deska o dva stupně výš než debut – stopáž obsahuje také hromadu nových postupů, překvapení a možná i odkazů. Chvíli mi to trvalo, ale skladba „Does It“ ve mně vyvolala téměř nostalgické vzpomínky na album Skying kapely The Horrors – sic je celkové vyznění skladby docela jiné. Nejfotbalovějším songem je pak rozhodně „Unpleasasant Fun“, který vás vezme na devítiminutovou hypnotickou pouť jsoucnem, a to velice příjemnou.

Kapela Fotbal

Slovo závěrem

Nakonec je názor každého subjektu s ušima mnohem důležitější než moje plky, ale za sebe mohu říct, že je druhá deska kapely Fotbal přísná po všech stránkách i bez rákosky. Zvuk na jednotku, forma na jednotku, zkrátka všechno na jednotku.

Technický soudek

O nový zvuk se postaral rakouský muzikant a producent žijící v Brně Nichi Mlebom. Samotné nahrávání se odehrávalo střídavě v Českých Budějovicích a v Brně. Master si vzal na starost Wolfgang Möstl.

Why Is This Happening To You? vychází na 12″ vinylu (100 ks) a kazetě (50 ks). První křest proběhne v ostravském Klubu Brno 30. března s kapelou Orient. Cover výtvarně zpracovala Sára Šímová.

Kapela: Fotbal
Název alba: Why Is This Happening To You?
Label: Korobushka records
Stopáž: 37 minut
Rok: 2023

Autor: Adam Tomáš

×