Multižánrový umělecký happening Podchod

Kdy bude? 12.–13. 5. 2022
Kde? Podchod na Frýdlantských mostech; Afterparty v pátek na Provoze u řeky
Proč? Tohle není na jednu větu…

Pro Ostraváky jsou Frýdlantské mosty téměř neviditelnou součástí městské infrastruktury. Přitom se jedná o jeden z nejfrekventovanějších dopravních uzlů, kterým denně projdou stovky, možná i tisíce lidí. Místo sloužící jednomu, utilitárnímu účelu rezignovalo na jakékoli jiné využití a funguje pouze jako křižovatka na nikdy nekončících cestách. Leda že…?

Podchod. Místo na první pohled strašidelné jak kulisy postsovětského hororu
dokáže člověka překvapit svými zákoutími.

Kulturní guerilla

Nejikoničtější součástí mostů je právě podchod. Ten se začal stavět na konci 70. let minulého století a dnes je poněkud v ehm… omšelém stavu. Všudypřítomná špína, čmárance, pach moči a různě se klimbající individua dělají z místa těkavou směs, se kterou nechcete být příliš dlouho v kontaktu.

Hlavní tepna je poněkud klaustrofobní a nevábná…

Jenže. Jak to tak v Ostravě bývá, nepřístupné či nevábné kulisy zde zvláštním způsobem přitahují umění ve všech jeho formách a variacích. Guerillové umělecké akce tu již několik desítek let slouží jako skvělý nástroj k narušení statutu quo a zároveň představují skvělý způsob, jak rozproudit debatu ve veřejném prostoru.

Nutno dodat, že Ostravané byli a možná částečně stále ještě jsou – vzhledem k povaze a celkovému gró města – lehce neteční vůči jakýmkoli kulturním výpadům… Proto je potřeba každou takovou iniciativu ocenit a doufat, že upoutá pozornost.

…některé postranní uličky vedoucí na povrch však zdobí kovové, podsvícené pásy se zvířaty.

Na začátku byla idea

Nápad uspořádat v těchto místech multižánrový happening vzešel z hlav Jana Vlčka – filmaře a studenta audiovizuální tvorby v Opavě a herečky, absolventky JAMU Viktórie Pejkové. Ačkoli ani jeden z Ostravy nepochází, místo jim učarovalo natolik, že se rozhodli do něj dostat umění za každou cenu. Zprvu přitom netušili, že tímto dvoudenním happeningem navazují na již legendární akci z minulého století.

Nebojte, organizátoři Jan Vlček a Viktória Pejková jsou v reálném životě velmi usměvaví lidé. 

Psal se 12. květen 1989, bolševik si pomalu balil kufry a v industriální Ostravě se pod Frýdlantskými mosty konala jednodenní akce mladých nastupujících výtvarníků a literátů nazvaná Ahoj, lidi. (neplést s Babišem!)

Byla to sice akce zaštítěná místním Svazem mládeže, fakticky to však bylo první vystoupení ostravské umělecké scény, která nechtěla být spojována s žádnými oficiálními strukturami.

Martin Mikolášek

Akce byla zásadní nejen pro formování ostravské výtvarné scény – bezprostředně po jejím konání vznikla umělecká skupina Přirození, do které patřili např. Jiří Surůvka, Petr Pastrňák, Daniel Balabán nebo Hana Puchová a literáti Jan Balabán či Milan Krupa.

Navíc svou povahou a způsobem realizace představovala jeden z precedentů nově vznikajícího ostravského kulturního paradigmatu.

Pořad Ostravské kulturní stopy, kde Martin Mikolášek popisuje okolnosti a dopady celé akce.

A po 33 letech podchod znovu ožije uměním!

Jak již bylo řečeno, akce je multižánrová, takže o různé formy umění nebude nouze. Pozvání přijalo na 120 účinkujících, kteří se pokusí oslovit rozmanité spektrum kolemjdoucích. Za neúnavného zvonění tramvají se pokusí vytvořit souzvuk, který bude místem i všemi, kdo jej uslyší, rezonovat ještě dlouho potom.

Abych nezapomněl! Pátek 13. května večer se koná afterparty u nás na Provoze, konkrétně v Klubu Brno. Zahrají DJ Leafur, modulární mág Hubert a rejvoví bratři Phil Lemon! Bude to dÿm!

Pro více informací klikni na text níže a teleportuješ se dáááál…

Facebook Podchodu 

Instagram Logo free icon Instagram Podchodu 

Hlavní událost

Afterparty na Provoze

P.S. Těšte se asi na nejznámější ostravský skanzen socialistického stravování a konzumace alkoholu – denní bar Metro, který je nedílnou součástí podchodu!

Jo, tady je svět ještě v pořádku.

Autor: Vasilios Chaleplis

×