Ostravské nakladatelství Bílý Vigvam vydá debuty dvou mladých básnířek

Mladé ostravské nakladatelství Bílý Vigvam ještě neoslavilo ani půl roku své existence a po vydání úspěšné novely Herec k nepřežití chystá do začátku příštího roku vydat další dvě knížky!

Ale popořádku, napřed menší hádanka:

Co se stane, když se spojí láska k literatuře a audiovizuální tvorbě Davida Lynche?

Nakladatelství pojmenované po mýtickém prostoru existujícím v universu seriálového městečka Twin Peaks!

Logo nakladatelství Bílý Vigvam

A protože se nápad vydávat knihy pod hlavičkou Bílého Vigvamu zrodil ve stejných hlavách, které před čtyřmi lety rozvířily ostravskou literární scénu svojí divokou variací na autorská čtení v podobě Harakiri Czurakami večerů, je pro další pokračování tohoto článku lepší přejít z odcizující třetí osoby do mnohem intimnější polohy osoby první.

Herec k nepřežití

Když jsme koncem minulého roku s Honzou Dvořákem dostali možnost vydat humornou novelu principála Divadla Mír a herce Alberta Čuby, nemohli jsme odmítnout. V té době už jsme za sebou měli nervy drásající vydání sborníku Harakiri, kde se potkala díla těch nejzajímavějších mladých autorů, které jsme měli za dobu konání Harakiri večerů možnost slyšet.

Dali jsme tedy dohromady skvělý tým v podobě ilustrátora Vlada Hroše a grafika Matěje Doležela a v lednu 2020 jsme odšpuntovali činnost Bílého Vigvamu magickým křtem útlé, červené knížky nadepsané titulem Herec k nepřežití, která bez příkras odkrývá zákulisí oblastního divadla i každodenní problémy jeho herců, to vše s koňskou dávkou humoru.

Herec k nepřežití, 2020

Co dál?

Neuběhl ani týden od křtu a my už začali plánovat, jakým směrem se s Bílým Vigvamem vydáme dál. Pro inspiraci jsme nemuseli chodit daleko…
Stačilo si prolistovat náš sborník. Uvědomili jsme si totiž, že za dobu pořádání Harakiri večerů jsme se postupně stali svědky něčeho jedinečného – formování mladé, místy lehce ztřeštěné, ale také bolestně přesvědčivé poetiky nastupující generace literátů, která se stále výrazněji hlásí o slovo.

Naším snem bylo vždycky umožnit těmto talentovaným lidem vydat vlastní debuty. Proto jsme si po vydání Herce k nepřežití řekli, že je na čase, abychom si náš sen začali plnit.

Ediční plán Bílého Vigvamu 2020/2021 jsme tedy zasvětili vydání dvou mladých a nezavedených autorů. Teda autorek…

Harakiri sborník, 2019

V sobotu se obejmeme

První z nich je Anička Ročková, mladá brněnská „frajle“ publikující zejména na svém instagramovém účtu pod pseudonymem ulepena, které připravujeme debutovou sbírku s poetickým názvem V sobotu se obejmeme. Kniha představuje soubor originálních koláží-básní sestavených z novinových a knižních výstřižků, a jedinečných obrazových montáží, v nichž se snoubí významy slovní i vizuální.

Jelikož chceme, aby naše knihy měly vždy něco navíc, rozhodli jsme se, že sbírku od Aničky pojmeme interaktivně. Součástí každého výtisku tak bude zapečetěná obálka s novinovými a knižními výstřižky, jež si čtenáři budou moci nalepit na volné stránky, které budou pro tyto účely přidané na konec publikace. Každý si tak bude moci zkusit kreativní způsob tvoření básní. Nejlepší výtvory pak Anička zveřejní na svých sociálních sítích!

Po kolena v nedoplacích, Anna Ročková 

Na konci chodby je ráno

Druhou chystanou knihou, kterou plánujeme vydat začátkem příštího roku, bude sbírka básní Na konci chodby je ráno od Nely Bártové, jedné z nejtalentovanějších mladých básnířek, nad jejíž svébytnou poetikou se rozplývá nejeden literární guru. Petr Hruška o ní například napsal, že „… je ve svých verších bolestně přesvědčivá. Zachycuje dramatický svět člověka ‚na tripu‘ – přičemž nezáleží na tom, čím je onen ‚trip‘ vyvolán.“

I tuto chystanou knihu plánujeme povýšit něčím speciálním. Nelka je vedle psaní poezie i nadanou výtvarnicí a tvůrkyní působivých audiovizuálních děl, která často doprovázela její autorská čtení. Vybrané básnické texty proto v knize doplní interaktivní QR kódy, které budou po naskenování odkazovat na experimentální videa, jež vzniknou přímo pro účely knihy. Čtenáři se tak ještě více budou moci ponořit do snového světa Nelčiny tvorby, který bude kromě slov tvořen také zvukem a obrazem.

Unikátní budou i ilustrace sbírky, o které se postará mladá a talentovaná ilustrátorka Kateřina Šillerová, jež ve své tvorbě neotřelým způsobem pracuje s lidskou tělesností, intimitou a feminní zkušeností. 

Ilustrace od Kateřiny Šillerové

Abychom tedy navázali na začátek… Mladé ostravské nakladatelství Bílý Vigvam ještě neoslavilo ani půl roku své existence a po vydání úspěšné novely Herec k nepřežití chystá do začátku příštího roku vydat další dvě knížky!

A už teď můžeme říct, že to bude stát za to. 

Autor: Vasilios Chaleplis

×